loader
Poradniki

Zalety i wady ładowania bezprzewodowego 2021

Plusy i minusy bezprzewodowego ładowania 2021

Minęły prawie cztery lata, odkąd Apple po raz pierwszy ogłosił możliwości bezprzewodowego ładowania w swoich iPhone'ach. Apple diehards były brzęczenie na wieść o tym. Apple nie było pierwszą firmą, która wbudowała bezprzewodowe ładowanie Qi w smartfony, ale jako najbardziej kultowa firma produkująca smartfony na świecie, otrzymało wiele uwagi na ten temat. Szybko do przodu do 2021 roku. Hype skwierczał, ale teraz bezprzewodowe ładowanie jest dostępne w większej liczbie smartfonów niż kiedykolwiek wcześniej. Według Powermat, samozwańczej największej sieci ładowania bezprzewodowego na świecie, ponad dziewięćdziesiąt smartfonów na rynku ma dziś możliwość ładowania bezprzewodowego. 

Więc o co chodzi z ładowaniem bezprzewodowym? Jak to naprawdę działa i czy powinieneś używać go do ładowania swojego smartfona? Przyglądamy się zaletom i wadom, aby pomóc Ci podjąć decyzję.

Jak działa ładowanie bezprzewodowe dla smartfonów?

Ładowanie bezprzewodowe wykorzystuje stację bazową lub ładowarkę do przesyłania energii za pomocą fal elektromagnetycznych. Fale te są następnie odbierane przez cewkę odbiornika wbudowaną w tylną część telefonu, która przekształca fale w energię elektryczną. Prąd ten jest następnie wykorzystywany do ładowania smartfona. 

Po wyśrodkowaniu smartfona na bezprzewodowej ładowarce, jedyną rzeczą, którą zauważysz, jest zmiana ikony baterii z trybu standardowego na baterię z bolcem w środku, sygnalizująca, że telefon jest aktywnie ładowany.

Ładowanie bezprzewodowe jest również określane jako ładowanie Qi lub technologia Qi. Standard Qi został wprowadzony w 2008 roku, więc technologia ta jest stosunkowo nowa. Qi wykorzystuje zarówno ładowanie rezonansowe, jak i indukcyjne, z czego to drugie wymaga, aby urządzenia znajdowały się blisko siebie, aby działać.

Wady ładowania smartfona bezprzewodowo

 • Nie do końca bezprzewodowe. Kiedy ludzie słyszą termin bezprzewodowy, natychmiast myślą, że mogą poruszać się dość swobodnie. Niestety, nie jest tak w przypadku ładowania bezprzewodowego. Podczas gdy z przewodem masz przynajmniej swobodę poruszania się po średnicy przewodu, z obecnym ładowaniem bezprzewodowym Twój smartfon musi pozostać na górze podkładki ładującej w celu ciągłego ładowania. 
 • Nie jesteś w stanie korzystać z telefonu. Patrz wyżej. Telefon musi pozostać na podkładce, aby kontynuować ładowanie.
 • Ładowanie telefonu trwa dłużej. Wydajność ładowania Qi jest nadal niższa niż ładowania kablowego, więc ładowanie bezprzewodowe przy użyciu tej samej ilości energii zajmuje więcej czasu. Ładowanie bezprzewodowe zajmuje podobno 30-80% więcej czasu, aby w pełni naładować urządzenie, niż w przypadku kabla.
 • Musisz zwracać baczniejszą uwagę na swój telefon. Być może największą wadą, która jest często pomijana przez ludzi jest konieczność zwrócenia większej uwagi na ładowanie telefonu. To dlatego, że jeśli podnieść telefon, aby szybko go używać, gdy jest ładowany, trzeba być o wiele bardziej celowe, kiedy umieścić go z powrotem w dół. Ludzie są przyzwyczajeni do podnoszenia telefonu i odkładania go bez większego zastanowienia. Przy podłączonym przewodzie nie jest to wielka sprawa. Jeśli położysz telefon z powrotem w dół nieświadomie i nie jest idealnie umieszczony na podkładce, to nie jest ładowanie. Mogę poświadczyć, że jest to duży problem z ładowaniem bezprzewodowym. 
 • Podkładki do ładowania bezprzewodowego kosztują więcej niż ładowarki kablowe. Jako całkiem nowa technologia, zakup podkładki do ładowania bezprzewodowego jest bardziej kosztowny, zwłaszcza gdy nowe smartfony są dostarczane z ładowarką przewodową w pudełku.
   

Zalety bezprzewodowego ładowania smartfona

 • Mniej kabli, o które trzeba się martwić. To nie ulega wątpliwości. Dzięki technologii bezprzewodowej, nie musisz nosić ze sobą ładowarki USB-c gdziekolwiek jesteś. Potrzebujesz tylko jednego kabla, który jest podłączony do maty ładującej.
 • Uniwersalna kompatybilność. Qi ładowania jest uniwersalny standard, więc jeśli masz wiele różnych urządzeń bezprzewodowych zdolnych, można użyć tego samego pad ładowania bez żadnych problemów.
 • Bezpieczniejsze połączenia. Ponieważ ładowanie odbywa się w zamkniętym środowisku i bez kabli, nie ma korozji, ponieważ nie ma kontaktu z wodą lub tlenem. Oznacza to również, że istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia usterek elektrycznych. Jest to dość duży plus, ponieważ istnieje wiele firm sprzedających janky kable ładowania. Potrzebujesz certyfikowanego kabla Lightning? Sprawdź ten.
 • Większa trwałość. Bez konieczności regularnego podłączania i odłączania, nie ma również zużycia na gniazdach smartfonów. Jeśli na przemian ładujesz bezprzewodowo i za pomocą kabli, oznacza to również mniejsze zużycie przewodów.
 • Nie przegrzewa telefonu. Gdy Twój smartfon jest w pełni naładowany, ładowarka bezprzewodowa automatycznie się wyłącza. Oznacza to mniej energii, bezpieczniejsze ładowanie i brak przegrzanej baterii.
   

Jest kilka sposobów, aby włączyć bezprzewodowe ładowanie przy założonym etui Rokform. 

 • Opcja 1: Usuń magnes, który jest wbudowany w etui. Nie będzie można korzystać z technologii magnesu po usunięciu magnesu, ale nie można również korzystać z telefonu podczas ładowania, ponieważ musi on pozostać na ładowarce. 
 • Opcja 2: Usuń magnes, który jest osadzony w etui i zastąpić go Magnetic RokLock Plug. Usuwając magnes neodymowy, który znajduje się w środku telefonu i używając magnesu strategicznie umieszczonego wewnątrz magnetycznej wtyczki RokLock, klienci będą mogli łatwo ładować swoje telefony bezprzewodowo, zachowując etui Rokform (i technologię magnetyczną!) na swoich telefonach.
 • Opcja 3: Ładuj bezprzewodowo, gdy Twój telefon jest zamontowany za pomocą ładowarki bezprzewodowej RokLock. Jeśli masz RokLock Car Dash Mount lub Windshield Mount, możesz teraz ładować swój telefon bezprzewodowo, gdy jest on zamontowany i używany! Umieść bezprzewodową ładowarkę RokLock na swoim uchwycie samochodowym, a następnie zamontuj swoje etui Rokform na miejscu. Nie będziesz musiał się martwić o jedną z wad, o których wspomnieliśmy powyżej, ponieważ z zablokowanym etui będziesz wiedział, że jest w idealnym miejscu i aktywnie ładuje.

Uwaga: Jeśli używasz jakichkolwiek uchwytów Rokform z wbudowaną blokadą RokLock, musisz usunąć wtyczkę RokLock zanim będziesz mógł zamontować nasze akcesoria. Dowiedz się więcej o magnetycznej wtyczce RokLock.

Podsumowanie

Po czterech latach dostępności ładowania bezprzewodowego w iPhone'ach, zgadujemy, że przynajmniej raz próbowałeś ładować bezprzewodowo. Uwielbiamy mieć możliwość ładowania bezprzewodowego, ale przy łatwości ładowania za pomocą kabla i szybkości szybkiego ładowania, naszą ulubioną metodą ładowania jest nadal ładowanie za pomocą kabla.  

Jakie są wasze przemyślenia? Co wolisz, bezprzewodowe ładowanie lub szybkie ładowanie przez kabel USB? Daj nam znać w komentarzach poniżej.