Zalety i wady ładowania bezprzewodowego 2021
Plusy i minusy bezprzewodowego ładowania...
Od lat 90-tych do początku 2010 roku ładowarki prawie w ogóle się nie zmieniły. Pojawienie się smartfonów zmieniło sytuację: wymagały one większej pojemności baterii i musiały być częściej ładowane. Było to impulsem do znalezienia sposobu na zwiększenie szybkości procesu. W 2012 r. opracowano standard szybkiego ładowania USB Power Delivery.
Później pojawiły się inne standardy szybkiego ładowania. Jednym z najbardziej popularnych jest Quick Charge, którym zajęła się firma Qualcomm. Standard ładowania obsługuje tylko urządzenia z układem Qualcomm Snapdragon. Ładowarki z tą technologią są oznaczone ikoną błyskawicy, a sam port jest podświetlony na kolorowo. Główną zaletą Quick Charge jest to, że może współpracować z różnymi kablami i złączami. Power Delivery, z drugiej strony, ma bardziej rygorystyczne wymagania dotyczące kabli, ponieważ wymagane są dodatkowe piny na złączach.
Po Quick Charge, producenci smartfonów opracowali kilka innych technologii ładowania opartych na Quick Charge. Niektórzy po prostu zwiększyli napięcie w urządzeniach, podczas gdy inni, tacy jak BBK Electronics i jego oddziały OPPO, OnePlus, ViVo i Realme, zwiększyli natężenie prądu.
Technologia VOOC, która pod różnymi nazwami pojawiła się później we wszystkich markach BBK Electronics, zakłada zasilanie zwykłym napięciem 5 V, ale prądem o natężeniu co najmniej 4 A. Zaletą tej technologii jest bezpieczeństwo dla akumulatora. Dzięki temu, że nie ma podwyższonego napięcia, bateria nie przegrzewa się, co oznacza, że nie ma potrzeby obniżania napięcia pod koniec ładowania i można bezpiecznie korzystać ze smartfona podczas tego procesu. Do wad tej technologii należy skomplikowana konstrukcja akumulatora (akumulator podzielony jest na sektory, a każdy z nich ładowany jest równolegle), a także obsługa tylko specjalnych kabli z grubszymi żyłami i dodatkowymi stykami przy złączu.
W jakich rozmiarach dostępne są szybkie ładowarki
Wiele ładowarek ma tranzystory krzemowe, które się przegrzewają. Jedynym sposobem na zwalczenie tego problemu jest użycie elementarnej bazy z dużym marginesem. Nie będzie on pracował z pełną mocą, a zatem nie będzie się tak mocno nagrzewał. Problem w tym, że tranzystory krzemowe dużej mocy są duże, więc i ładowarki nie są małe.
Zamiast krzemu można by użyć tranzystorów z azotku galu (GaN). Na przykład, tranzystory GaN mogą pracować w wyższych temperaturach i mają niewielkie rozmiary. W ten sposób producent zmniejszył wymiary ładowarki przy zachowaniu tej samej mocy.
Anker PowerPort III Nano 20W jest prawie tej samej wielkości co Apple 5W. Jednocześnie jego moc jest prawie czterokrotnie wyższa
Anker PowerPort III Nano 20W jest prawie tak duży jak Apple 5W. Jednocześnie jego moc jest prawie czterokrotnie wyższa
Ładowarki marki Apple o mocy 5 W, 12 W, 18 W i 30 W różnią się wielkością
Oryginalne ładowarki Apple 5W, 12W, 18W i 30W różnią się rozmiarem
Na co zwrócić uwagę przy wyborze ładowarki
Dołączona do każdego gadżetu ładowarka obsługuje tylko jeden standard szybkiego ładowania. Jeśli podłączysz urządzenie obsługujące standard szybkiego ładowania Power Delivery do smartfona z Quick Charge, będzie ono ładowane normalnie z mocą 5W.
Jeśli używasz wielu gadżetów z różnymi standardami szybkiego ładowania, lepiej kupić uniwersalne urządzenie, które może ładować je wszystkie w trybie szybkim. Aby zaoszczędzić miejsce w domu i w podróży, można użyć jednego z większą liczbą portów. Może ładować wiele gadżetów w tym samym czasie.
Trzy główne parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze ładowarki to moc, standardy szybkiego ładowania i liczba portów. Powinieneś kierować się swoimi potrzebami - do jakich urządzeń go kupujesz.
Nie należy gonić za zbędnymi funkcjami. Jeśli Twoje urządzenia obsługują Power Delivery, nie musisz przepłacać za dodatkowe standardy ładowania. Nie należy jednak zbytnio skąpić - może to pociągnąć za sobą dodatkowe koszty w przyszłości. Tak więc, dla gadżetów, które obsługują różne standardy szybkiego ładowania, lepiej jest kupić uniwersalne urządzenie, które będzie działać dla każdego z nich, a nie skąpić i nie brać ładowarkę tylko dla urządzenia, dla którego potrzebujesz go w pewnym momencie.
Jeśli potrzebujesz uniwersalnego urządzenia do ładowania wielu gadżetów w tym samym czasie, lepiej przepłacić i kupić wysokiej jakości model, który będzie miał odpowiednią moc i liczbę portów dla niego.
Każdego roku Apple wprowadza na rynek nowe modele swoich flagowych smartfonów, a najnowsze z...
Czytaj więcejKable USB-C kątowe stały się popularnym rozwiązaniem dla użytkowników smartfonów...
Czytaj więcejKable USB-C stały się nieodłącznym elementem naszego codziennego życia, umożliwiając...
Czytaj więcejPlusy i minusy bezprzewodowego ładowania...
Dzisiaj będziemy się zastanawiać, jak...
Kiedy bezprzewodowe ładowanie po raz pierwszy...