loader
Blog

Bitwa między Qualcomm i Apple trwa po premierze iPhone X

Jeśli myśleliście, że batalia prawna pomiędzy Qualcommem a Apple zbliża się do końca, to szykuje się kolejna rzecz. Qualcomm złożył serię nowych spraw sądowych, wśród nich jest akt dążący do zakazania konkretnych iPhone'ów X obsługiwanych zarówno przez AT&T jak i T-Mobile. Złożono trzy nowe pozwy wskazujące, że Apple narusza 16 patentów Qualcomm w iPhone'ach 7, 8 i X, nie zapominając o modelach Plus.

Wśród patentów są te, które skupiają się na technologii poprawiającej żywotność baterii, a inne obejmują dodatkowe technologie smartfonów. Qualcomm w jednym ze swoich pozwów wskazał, że Apple jest uzależnione od ich patentu-technologii przy opracowywaniu efektu trybu portretowego w iPhone'ach.

Złożone sprawy domagają się, aby sąd powstrzymał Apple przed stosowaniem tych technologii. Istnieje również nieokreślona kwota płatności żądanych przez Qualcomm, po rzekomym naruszeniu ich patentów przez Apple. Według "San Diego Union-Tribune," Qualcomm idzie dalej, aby przedstawić swoje roszczenie do Międzynarodowej Komisji Handlu USA. W roszczeniu, proszą o zakazanie wszelkiego importu telefonów iPhone X, które korzystają z modemów od swojego zaprzysiężonego rywala, Intela. Ten ruch będzie bar iPhone X od sprzedaży na AT&T i T-Mobile, chyba że Apple sortuje do zakupu modemów z Qualcomm.

W jednym z ich pozwów, Qualcomm porównuje wielozadaniowy interfejs użytkownika iPhone X do tego z webOS. Najwyraźniej Qualcomm jest obecnie właścicielem patentów skupionych na tym interfejsie użytkownika, nie wspominając o technologii, która została pierwotnie opracowana przez Palm. Wszystkie wynalazki Palm (obecnie należące do Qualcomm), od tego czasu poprawiły funkcjonalność zarówno urządzeń, jak i ich interfejsów. Według Qualcomm, te technologie patentowe znajdują się w produktach Apple bez licencji.

Podobno podobne zarzuty padały już w lipcu, gdzie Qualcomm domagał się zapłaty i ponownego zakazu używania iPhone'ów Apple. Niemniej jednak, w tym tygodniu pozew został zrobiony tak, że mogą one obejmować niedawno wydany iPhone X. Pliki prawne zostały niedawno przedstawione przed sądem, chwile po Apple złożył tam pozew o naruszenie patentu przeciwko Qualcomm. W złożonej sprawie Apple twierdziło, że zachowanie Qualcomm było podobne do zwykłego trolla patentowego, którego zawsze mieli wcześniej. Zarówno Qualcomm jak i Apple przedstawiły swoje sprawy wskazując na swoje poprzednie zgłoszenia, kiedy zostały poproszone o komentarz.

Ta szczególna bitwa prawna rozpoczęła się z hukiem w styczniu, gdzie widzieliśmy Qualcomm oskarżony przez Federalną Komisję Handlu o antykonkurencyjne zachowanie. Po tym, widzieliśmy Apple złożyć sprawę czyniąc podobne zarzuty, gdzie zrobili wielki interes z niego, upewniając się, że był znany na całym świecie. Właśnie wtedy, gdy myśleliśmy, że to koniec, Qualcomm przyszedł z atakiem comeback. Od tego czasu, było wiele salw pomiędzy rywalami, z każdą stroną starającą się uzasadnić, że ich technologia jest prawomocna w stosunku do innych.

Podczas gdy patentowe bitwy prawne trwają, są one tylko przykrywką dla prawdziwych ruchów wykonanych przez Qualcomm. Firma została ukarana w przeszłości przez regulatorów w innych krajach za antykonkurencyjne zachowanie, a my jeszcze nie widzieliśmy działania podjęte przeciwko nim w USA. To, na co należy jednak uważać, to czy Qualcomm będzie zmuszony do zmiany swoich zachowań w zakresie licencjonowania patentów. Ta zmiana sprawi, że firma zarejestruje niskie zyski ze sprzedaży swoich modemów. Tylko czas pokaże wszystko. Więcej na: http://top-etui.pl