loader
Blog

Rodzaje, usługi i zalety bankowości elektronicznej

- Bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna jest formą bankowości, która wykorzystuje Internet, komputery i sygnały elektroniczne do przeprowadzania transakcji bankowych.

Dzięki bankowości elektronicznej ludzie mogą dokonywać operacji bankowych z domu, zamiast udawać się do tradycyjnego banku.

W tym artykule omówimy wszystko, co należy wiedzieć o bankowości elektronicznej. Zapoznamy się z historią, znaczeniem i rodzajami usług bankowości elektronicznej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

 • Rozmiar i wymiary karty kredytowej
 • Anatomia numeru konta karty kredytowej
 • Karta kredytowa Bank of America z nagrodami pieniężnymi dla studentów
 • Jak poprosić o podwyższenie limitu kredytowego?

Co to jest bankowość?

Bankowość to branża, która zajmuje się obsługą gotówki, kredytów i innych transakcji finansowych zarówno dla konsumentów indywidualnych, jak i firm.

Bankowość zapewnia płynność finansową potrzebną rodzinom i firmom do inwestowania w przyszłość i jest jednym z głównych czynników napędzających gospodarkę Stanów Zjednoczonych.

Z produktów i usług oferowanych przez bank lub unię kredytową można korzystać w celu ochrony swoich pieniędzy, zaciągania dalszych pożyczek oraz gromadzenia oszczędności.

Bankowość oznacza, że nie trzeba oszczędzać przed pójściem na studia lub kupnem domu. Firmy mogą korzystać z kredytów, aby natychmiast zacząć zatrudniać pracowników i przygotować się na przyszły popyt i rozwój.

Krótko mówiąc, bankowość zapewnia środki do dalszego rozwoju finansowego.

Rodzaje bankowości

Bankowość obejmuje wiele działań, które mogą być realizowane za pośrednictwem instytucji finansowych przyjmujących depozyty od osób fizycznych i innych podmiotów, a następnie wykorzystujących te pieniądze do udzielania kredytów oraz inwestowania i generowania zysków.

Banki można podzielić na pewne kategorie w zależności od rodzaju prowadzonej przez nie działalności. Banki komercyjne świadczą usługi dla osób prywatnych i firm.

Bankowość detaliczna oferuje kredyty, depozyty i zarządzanie pieniędzmi osobom fizycznym i rodzinom.

1. Bankowość komunalna

Banki społeczne są mniejsze od banków komercyjnych. Koncentrują się na rynku lokalnym. Zapewniają bardziej spersonalizowaną obsługę i budują relacje ze swoimi klientami.

2. Bankowość internetowa

Bankowość internetowa świadczy te usługi za pośrednictwem światowej sieci internetowej. Sektor ten nazywany jest także bankowością elektroniczną, bankowością internetową lub bankowością sieciową. Większość innych banków oferuje obecnie usługi internetowe.

Istnieje wiele banków działających wyłącznie w Internecie. Ponieważ nie mają one oddziałów, mogą przenosić oszczędności na konsumentów.

3. Bankowość oszczędnościowo-kredytowa (Savings and Loan Banking)

Oszczędności i pożyczki to wyspecjalizowane instytucje bankowe, stworzone w celu promowania przystępnego cenowo posiadania domu. Często banki te oferują wyższe oprocentowanie deponentom, ponieważ gromadzą środki na kredyty hipoteczne.

4. Unie kredytowe

Unie kredytowe to instytucje finansowe, które pod wieloma względami działają podobnie do standardowych banków, ale mają inną strukturę. Właścicielami unii kredytowych są ich klienci.

Taka struktura własnościowa pozwala im świadczyć tańsze i bardziej spersonalizowane usługi. Aby przystąpić do unii kredytowej, trzeba być członkiem jej obszaru członkowskiego.

Mogą to być pracownicy firm, szkół lub mieszkańcy danego regionu geograficznego.

5. Bankowość inwestycyjna

Bankowość inwestycyjna zajmuje się pozyskiwaniem funduszy dla korporacji w drodze pierwszych publicznych ofert akcji lub obligacji. Ułatwia także fuzje i przejęcia.

Do największych amerykańskich banków inwestycyjnych należą: Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, J.P. Morgan Chase, Wells Fargo, Charles Schwab i Morgan Stanley.

Po upadku banku Lehman Brothers we wrześniu 2008 roku, co zapoczątkowało globalny kryzys końca XXI wieku, banki inwestycyjne przekształciły się w banki komercyjne.

Umożliwiło im to otrzymanie rządowych funduszy ratunkowych. W zamian muszą one teraz przestrzegać przepisów ustawy Dodda-Franka o reformie Wall Street i ochronie konsumentów.

6. Bankowość handlowa

Bankowość komercyjna świadczy podobne usługi dla małych firm. Zapewniają one finansowanie typu mezzanine, finansowanie pomostowe oraz produkty kredytowe dla przedsiębiorstw.

7. Bankowość szariatu

Bankowość szariatu jest zgodna z islamskim zakazem stosowania stóp procentowych. Banki islamskie nie udzielają również pożyczek firmom prowadzącym działalność związaną z alkoholem i hazardem.

Pożyczkobiorcy dzielą się zyskiem z pożyczkodawcą zamiast płacić odsetki. Dzięki temu banki islamskie unikają ryzykownych klas aktywów, które były odpowiedzialne za kryzys finansowy w 2008 roku.

Co to jest bankowość elektroniczna?

Bankowość internetowa, znana również jako net banking lub bankowość online, to system płatności elektronicznych, który umożliwia klientowi banku lub instytucji finansowej dokonywanie transakcji finansowych i niefinansowych online za pośrednictwem Internetu.

Usługa ta umożliwia dostęp przez Internet do niemal wszystkich usług bankowych, tradycyjnie dostępnych w lokalnych oddziałach, w tym do przelewów, depozytów i płatności rachunków przez Internet.

Po zarejestrowaniu się w bankowości internetowej klient nie musi odwiedzać banku za każdym razem, gdy chce skorzystać z jakiejś usługi bankowej. Jest to nie tylko wygodna, ale i bezpieczna metoda bankowości.

Unikalne identyfikatory i hasła użytkownika/klienta zabezpieczają portale bankowości internetowej.

Cechy szczególne bankowości elektronicznej

Oto niektóre z najlepszych cech bankowości elektronicznej:

 1. Zapewnia dostęp do finansowych i niefinansowych usług bankowych
 2. Możliwość sprawdzenia salda bankowego w dowolnym momencie
 3. Możliwość dokonywania płatności rachunków i przelewów środków na inne konta
 4. Kontrola kredytów hipotecznych, pożyczek, rachunków oszczędnościowych powiązanych z rachunkiem bankowym
 5. Bezpieczny i pewny sposób korzystania z usług bankowych
 6. Ochrona za pomocą unikalnego identyfikatora i hasła
 7. Klienci mogą ubiegać się o wydanie książeczki czekowej
 8. Wykupić ubezpieczenie ogólne
 9. ustawiać i anulować automatyczne powtarzające się płatności i zlecenia stałe
 10. Kontrolować inwestycje powiązane z kontem bankowym.

Historia bankowości elektronicznej

Przez dziesiątki lat instytucje finansowe wykorzystywały potężne sieci komputerowe do automatyzacji milionów codziennych transakcji.

W latach 50. ubiegłego wieku Bank of America był jedną z pierwszych instytucji, które wpadły na pomysł, że komputery elektroniczne mogłyby przejąć zadania bankowe związane z obsługą czeków i bilansowaniem rachunków, co w tamtych czasach było niezwykle pracochłonne.

Inne instytucje stopniowo przyłączyły się do tego projektu i zaczęły odchodzić od stosowania czeków papierowych na rzecz bankowości elektronicznej.

Pierwsze maszyny do bankowości elektronicznej były w stanie rejestrować wpłaty i wypłaty od każdego klienta, natychmiast udostępniać informacje o stanie konta, monitorować przekroczenia salda, wstrzymywać płatności i zatrzymywać środki.

Obecnie maszyny odpowiedzialne za tę pracę są tak dokładne i niezawodne, jak wymaga tego branża bankowa.

CZYTAJ TAKŻE:

 • Najlepsze karty kredytowe z 0% APR
 • Karta kredytowa Eddie Bauer - zalety i wady
 • Rachunki CenturyLink
 • Jak aktywować kartę kredytową Capital One?

Znaczenie bankowości elektronicznej

Przeanalizujemy znaczenie bankowości elektronicznej dla banków, klientów indywidualnych i firm z osobna.

Banki

 1. Niższe koszty transakcji - transakcje elektroniczne są najtańszym sposobem dokonywania transakcji.
 2. Zmniejszony margines błędu ludzkiego - ponieważ informacje są przekazywane elektronicznie, nie ma miejsca na błędy ludzkie.
 3. Mniej papierkowej roboty - zapisy cyfrowe ograniczają ilość papierkowej roboty i ułatwiają obsługę procesu. Jest to również rozwiązanie przyjazne dla środowiska.
 4. Zmniejszone koszty stałe - mniejsze zapotrzebowanie na oddziały, co przekłada się na niższe koszty stałe.
 5. Bardziej lojalni klienci - ponieważ usługi bankowości elektronicznej są przyjazne dla klientów, banki doświadczają większej lojalności ze strony swoich klientów.

Klienci

 1. Wygoda - klient może uzyskać dostęp do swojego konta i dokonywać transakcji z dowolnego miejsca, w trybie 24x7x365.
 2. Niższy koszt jednej transakcji - ponieważ klient nie musi odwiedzać oddziału w celu dokonania każdej transakcji, oszczędza czas i pieniądze.
 3. Brak barier geograficznych - w tradycyjnych systemach bankowych odległości geograficzne mogą utrudniać dokonywanie niektórych transakcji bankowych. Jednak dzięki bankowości elektronicznej bariery geograficzne ulegają zmniejszeniu.

Przedsiębiorstwa

 1. Przeglądanie rachunków - właściciele firm i wyznaczeni pracownicy mają szybki dostęp do rachunków za pomocą interfejsu bankowości internetowej. Dzięki temu mogą przeglądać aktywność na rachunku i zapewnić jego sprawne funkcjonowanie.
 2. Większa produktywność - bankowość elektroniczna zwiększa produktywność. Umożliwia automatyzację regularnych płatności miesięcznych oraz wiele innych funkcji zwiększających produktywność przedsiębiorstwa.
 3. Niższe koszty - koszty w relacjach bankowych są zazwyczaj oparte na wykorzystywanych zasobach. Jeśli dana firma wymaga większej pomocy przy przelewach, depozytach itp., bank pobiera wyższe opłaty. W przypadku bankowości internetowej koszty te są minimalizowane.
 4. Mniej błędów - bankowość elektroniczna pomaga ograniczyć liczbę błędów w zwykłych transakcjach bankowych. Złe pismo, błędne informacje itp. mogą powodować błędy, które mogą okazać się kosztowne. Ponadto, łatwy wgląd w aktywność na rachunku zwiększa dokładność transakcji finansowych.
 5. Ograniczenie nadużyć - bankowość elektroniczna zapewnia cyfrowy ślad wszystkim pracownikom, którzy mają prawo do modyfikowania czynności bankowych. W związku z tym firma ma lepszy wgląd w swoje transakcje, co utrudnia oszustom popełnianie przestępstw.

Usługi bankowości elektronicznej

Najprościej rzecz ujmując, bankowość elektroniczna to usługa bankowa, dzięki której klient może wykonywać różne transakcje przez Internet, które są szyfrowane od początku do końca, czyli całkowicie bezpieczne.

Bankowość elektroniczna promuje transakcje bezdokumentowe i bezgotówkowe. Wiąże się z tym szereg praw, obowiązków i opłat. Zakres usług w ramach bankowości elektronicznej obejmuje:

1. Bankowość internetowa

Jest to usługa bankowa, dzięki której klienci mogą dokonywać szeregu transakcji pieniężnych i niepieniężnych za pośrednictwem Internetu, korzystając ze strony internetowej lub aplikacji banku.

2. Bankowość mobilna

Prawie wszystkie banki stworzyły aplikacje mobilne, dzięki którym można dokonywać transakcji na wyciągnięcie ręki.

W tym celu potrzebne są cztery elementy: smartfon, internet, aplikacja mobilna i usługa bankowości mobilnej aktywna na Twoim koncie bankowym.

3. BANKOMAT

Bankomat, popularnie zwany ATM, jest jedną z najbardziej powszechnych i początkowych usług świadczonych w ramach bankowości elektronicznej.

Jest to nie tylko urządzenie, za pomocą którego można wypłacić gotówkę w razie potrzeby, ale także sprawdzić stan konta, dokonać przelewu środków, wpłaty środków, zmienić numer telefonu komórkowego, zmienić PIN karty debetowej, czyli Personal Identification Number.

4. Karta debetowa

Karty debetowe są używane w naszym codziennym życiu do przeprowadzania jak największej liczby transakcji.

Jednak karty debetowe są powiązane z kontem bankowym klienta i dlatego klient musi jedynie przeciągnąć kartę, aby dokonać płatności w punktach sprzedaży (POS), zakupów internetowych, wypłaty z bankomatu.

W ten sposób kwota jest potrącana bezpośrednio z konta klienta.

5. Karta kredytowa

Podobnie jak karta debetowa, również karta kredytowa jest kartą płatniczą, którą bank wydaje klientom na ich wniosek, po sprawdzeniu ich zdolności kredytowej i historii kredytowej.

Umożliwia ona posiadaczowi karty pożyczanie środków do wysokości zatwierdzonego wcześniej limitu oraz dokonywanie płatności. Banki, które wydają kartę, przyznają limit.

Posiadacz karty zobowiązuje się spłacić kwotę w określonym terminie, ponosząc przy tym pewne opłaty za korzystanie z karty kredytowej.

6. Punkt sprzedaży (POS)

System punktów sprzedaży odnosi się do miejsca (punktu sprzedaży detalicznej), w którym klient dokonuje płatności za pomocą karty plastikowej za dokonany zakup lub otrzymane usługi.

7. Elektroniczna wymiana danych (EDI)

EDI to nowy sposób przekazywania informacji między przedsiębiorstwami drogą elektroniczną przy użyciu znormalizowanego formatu, który tradycyjnie był oparty na dokumentach papierowych.

8. Elektroniczny przelew środków (EFT)

Gdy pieniądze są przekazywane elektronicznie z jednego banku do drugiego, nazywa się to elektronicznym przelewem środków. Obejmuje on polecenia zapłaty, depozyty bezpośrednie, przelewy bankowe, NEFT, RTGS, IMPS itp.

CZYTAJ TAKŻE:

 • Przegląd kont kredytowych Fingerhut
 • Które banki są otwarte w niedzielę dla biznesu?
 • Karta kredytowa Pier One
 • Przegląd kart kredytowych J.P. Morgan

Poziomy bankowości elektronicznej

Banki oferują różne rodzaje usług za pośrednictwem platform bankowości elektronicznej. Są to trzy poziomy usług:

1. Jest to podstawowy poziom usług, które banki oferują za pośrednictwem swoich stron internetowych.

Za pośrednictwem tej usługi bank oferuje klientom informacje o swoich produktach i usługach. Ponadto niektóre banki mogą przyjmować zapytania i odpowiadać na nie również za pośrednictwem poczty elektronicznej.

2. Na tym poziomie banki umożliwiają swoim klientom składanie dyspozycji lub wniosków o różne usługi, sprawdzanie stanu konta itp.

Banki nie zezwalają jednak klientom na dokonywanie na ich rachunkach jakichkolwiek transakcji opartych na środkach pieniężnych.

3. Na trzecim poziomie banki umożliwiają swoim klientom obsługę rachunków w zakresie transferu środków, płatności rachunków, zakupu i wykupu papierów wartościowych itp.

Większość tradycyjnych banków oferuje usługi bankowości elektronicznej jako dodatkową metodę świadczenia usług. Ponadto wiele nowych banków świadczy usługi bankowe głównie za pośrednictwem Internetu lub innych elektronicznych kanałów dostawy.

Niektóre banki są bankami "tylko internetowymi" i nie posiadają żadnych fizycznych oddziałów na terenie całego kraju.

Korzyści z bankowości elektronicznej

 1. Umożliwia dokonywanie płatności cyfrowych, co sprzyja przejrzystości.
 2. Umożliwia dostęp do rachunku bankowego przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.
 3. Powiadomienia, alerty i aktualizacje
 4. Obniża koszty transakcji ponoszone przez banki.
 5. Wygoda i łatwość

6. Lepsze oprocentowanie, niższe opłaty

Brak znaczącej infrastruktury i kosztów ogólnych pozwala bankom bezpośrednim na wypłacanie wyższych odsetek lub rocznych stóp zwrotu (APY) od oszczędności.

Najbardziej hojne z nich oferują nawet o 1% do 2% więcej niż na kontach w tradycyjnych bankach - różnica, która może się naprawdę powiększyć przy wysokim saldzie.

Podczas gdy niektóre banki bezpośrednie o szczególnie wysokich stopach APY oferują tylko konta oszczędnościowe, większość z nich oferuje również inne opcje, w tym wysokooprocentowane konta oszczędnościowe, certyfikaty depozytowe (CD) i płyty CD bez opłat za przedterminowe wypłaty.

7. Lepsza obsługa przez Internet

Banki tradycyjne inwestują w poprawę swojej obecności i obsługi w Internecie, m.in. uruchamiając aplikacje i modernizując strony internetowe. Ogólnie jednak wydaje się, że banki bezpośrednie zachowują przewagę, jeśli chodzi o doświadczenia związane z bankowością internetową.

Badanie przeprowadzone w 2018 roku przez Bain and Company wśród klientów bankowości detalicznej wykazało, że banki tradycyjne pozostają w tyle za bankami bezpośrednimi w obszarach, które mają dla nich największe znaczenie, w tym w zakresie jakości obsługi bankowej oraz szybkości i prostoty transakcji.

W skrócie, bankowość elektroniczna to każdy rodzaj transakcji bankowej wykonywanej drogą elektroniczną.

Jest to bezpieczna, szybka i wygodna bankowość elektroniczna, która umożliwia klientom korzystanie z usług bankowych online o każdej porze dnia i w każdym miejscu za pośrednictwem Internetu, co we wcześniejszych czasach wiązało się z wizytami w bankach.

Wady banków internetowych

Korzystanie z bankowości internetowej ma również swoje wady i niedogodności.

1. Brak osobistych relacji

Tradycyjny bank daje możliwość poznania pracowników lokalnego oddziału.

Może to być zaletą w przypadku konieczności skorzystania z dodatkowych usług finansowych, takich jak pożyczka, lub w przypadku konieczności wprowadzenia zmian w umowach bankowych.

Kierownik banku zazwyczaj ma pewną swobodę w zmianie warunków prowadzenia rachunku, jeśli zmieni się sytuacja osobista klienta, lub w wycofaniu obowiązkowej opłaty lub prowizji za usługę.

2. Mniejsza elastyczność przy transakcjach

Osobisty kontakt z pracownikiem banku to nie tylko poznanie Ciebie i Twoich finansów. W przypadku niektórych transakcji i problemów nieocenione jest udanie się do oddziału banku.

Weźmy na przykład wpłatę środków - najbardziej podstawową transakcję bankową. Wpłata czeku jest możliwa w banku bezpośrednim, gdy korzystamy z aplikacji bankowej, która pozwala uchwycić przednią i tylną stronę czeku.

Jednak wpłacanie gotówki w wielu bankach internetowych jest wręcz kłopotliwe.

Warto więc sprawdzić zasady obowiązujące w danym banku, jeśli planujesz często dokonywać takich transakcji. W niektórych bankach bezpośrednich transakcje międzynarodowe mogą być trudniejsze, a nawet niemożliwe.

3. Brak własnych bankomatów

Ponieważ nie posiadają one własnych maszyn bankowych, banki internetowe polegają na korzystaniu przez klientów z jednej lub kilku sieci bankomatów, takich jak AllPoint i Cirrus.

Systemy te oferują dostęp do dziesiątek tysięcy maszyn w całym kraju, a nawet na całym świecie - warto jednak sprawdzić, jakie maszyny są dostępne w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania i pracy.

Sprawdź również, czy nie ponosisz żadnych opłat za korzystanie z bankomatów. Chociaż wiele banków bezpośrednich oferuje bezpłatny dostęp do bankomatów sieciowych lub zwraca miesięczne opłaty, czasami istnieją ograniczenia co do liczby bezpłatnych transakcji w bankomatach, które można wykonać w danym miesiącu.

4. Bardziej ograniczone usługi

Niektóre banki bezpośrednie mogą nie oferować wszystkich kompleksowych usług finansowych, które oferują banki tradycyjne, takich jak ubezpieczenia czy rachunki maklerskie.

Banki tradycyjne czasami oferują specjalne usługi dla lojalnych klientów, takie jak preferowane oprocentowanie i doradztwo inwestycyjne bez dodatkowych opłat.

Ponadto, rutynowe usługi, takie jak notarialne poświadczanie dokumentów i gwarancja podpisu bankowego, nie są dostępne w Internecie.

Rodzaje przelewów środków za pomocą bankowości elektronicznej

NEFT

Krajowy Elektroniczny Przelew Pieniężny (NEFT) to system płatności, który umożliwia dokonywanie przelewów w relacji jeden do jednego.

 1. Korzystając z NEFT, osoby fizyczne i przedsiębiorstwa mogą przekazywać fundusze drogą elektroniczną z dowolnego oddziału banku do dowolnej osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa posiadającego konto w dowolnym innym oddziale banku w kraju.
 2. Usługa NEFT jest dostępna w bankowości internetowej 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Jest to jednak usługa ograniczona czasowo w oddziale banku.
 3. Zazwyczaj przelew NEFT jest realizowany w ciągu 30 minut. Niemniej jednak czas ten może wydłużyć się nawet do 2-3 godzin lub może zostać zrealizowany w ciągu zaledwie 10 minut.

RTGS

System RTGS (Real-Time Gross Settlement) to ciągły rozrachunek środków pieniężnych, dokonywany indywidualnie na podstawie poszczególnych zleceń.

 1. Ten system płatności zapewnia, że konto odbiorcy jest uznawane środkami niemal natychmiast, a nie po pewnym czasie, jak to ma miejsce w przypadku innych metod płatności, takich jak NEFT.
 2. RBI śledzi transakcje RTGS, dzięki czemu udane przelewy są nieodwracalne. Metoda ta jest wykorzystywana głównie do przelewów o dużej wartości.
 3. Minimalna kwota, którą można przekazać za pośrednictwem RTGS, wynosi 2 lakh. Nie ma ograniczeń co do maksymalnej kwoty przelewu w systemie RTGS.
 4. Podobnie jak NEFT, RTGS jest również dostępny online 24×7.

IMPS

IMPS (Immediate Payment System) to kolejna metoda płatności, która umożliwia przekazywanie środków w czasie rzeczywistym.

 1. IMPS jest wykorzystywany do natychmiastowego przekazywania środków w obrębie banków.
 2. IMPS jest niedrogim sposobem przekazywania środków. Opłaty za inne formy przekazu środków, takie jak NEFT i RTGS, są znacznie wyższe niż w przypadku IMPS.
 3. Nie wymaga podawania szczegółów, takich jak numer konta, kod IFSC itp. Wystarczy numer telefonu beneficjenta.

CZYTAJ TAKŻE:

 • Jak uzyskać kredyt bankowy bez konta bankowego
 • Czy warto wziąć kredyt lub leasing na samochód w Ford Credit?
 • Czy można kupić przekaz pieniężny za pomocą karty kredytowej?

Najczęściej zadawane pytania

1. Jak mogę korzystać z bankowości internetowej?

Aby korzystać z bankowości internetowej, musisz posiadać konto operacyjne w dowolnym banku lub instytucji finansowej. Aby uzyskać unikalny identyfikator i hasło, należy zarejestrować się w banku w celu korzystania z bankowości internetowej.

W tym celu możesz pobrać formularz wniosku o rejestrację w bankowości internetowej ze strony internetowej swojego banku lub odwiedzić bank i wypełnić formularz.


2. Czy mogę zmienić hasło do bankowości internetowej?

Po pierwszym zalogowaniu się do portalu bankowości internetowej wszyscy użytkownicy muszą zmienić hasło, które zostało im nadane przez bank.

Ponadto hasło należy zmieniać co najmniej raz na dwa miesiące.


3. Środki ostrożności dotyczące bankowości internetowej

 1. Unikaj korzystania z publicznych sieci Wi-Fi lub używaj oprogramowania VPN.
 2. Używaj oryginalnego oprogramowania antywirusowego.
 3. Aktualizuj system operacyjny smartfona
 4. Zmieniaj hasło logowania co najmniej raz na dwa miesiące.
 5. Unikaj logowania się do portalu bankowości internetowej za pośrednictwem listów elektronicznych
 6. Nie korzystaj z publicznych komputerów do logowania się do portalu bankowości internetowej

4. Co to jest identyfikator użytkownika w bankowości internetowej?

Większość banków podaje identyfikator i hasło do bankowości internetowej w momencie składania wniosku o otwarcie konta.

Jeśli nie otrzymałeś identyfikatora użytkownika i hasła, musisz złożyć wniosek o korzystanie z bankowości internetowej w banku, wypełniając i wysyłając formularz wniosku.

Po weryfikacji otrzymasz unikalny identyfikator użytkownika i hasło do logowania w bankowości internetowej.


5. Czy bankowość elektroniczna i bankowość internetowa to to samo?

Bankowość elektroniczna to szeroki termin lub kategoria, która obejmuje różne formy usług bankowych i transakcji dokonywanych za pośrednictwem środków elektronicznych, takich jak bankowość internetowa, bankowość mobilna, telebanking, bankomaty, karty debetowe i karty kredytowe.

Bankowość internetowa jest jednym z najnowszych uzupełnień bankowości elektronicznej. W związku z tym bankowość internetowa jest częścią bankowości elektronicznej.


Podsumowując, bankowość elektroniczna to każdy rodzaj transakcji bankowej wykonywanej drogą elektroniczną.

Jest to bezpieczna, szybka i wygodna bankowość elektroniczna, która umożliwia klientom korzystanie z usług bankowych online o każdej porze dnia i w każdym miejscu za pośrednictwem Internetu.

Jeśli ten artykuł był pomocny, podziel się nim z rodziną i przyjaciółmi, a także zostaw swoją opinię w komentarzu poniżej.

Podziel się tym:

 • Twitter
 • Facebook

Lubię to:

Lubię to Loading... Tagi:zalety bankowości elektronicznej, wady bankowości elektronicznej, zalety i wady bankowości elektronicznej, bankowość elektroniczna w nigerii, bankowość elektroniczna pdf, usługi bankowości elektronicznej, cechy bankowości elektronicznej, rodzaje bankowości elektronicznej