loader
Blog

Czujniki w smartfonach i ich działanie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak Twój smartfon automatycznie dostosowuje jasność wyświetlacza, a nawet jak ekran wyłącza się, gdy odbierasz/odbierasz połączenie? Cóż, smartfony bardzo się zmieniły od czasu ich powstania. Aby mogły służyć nam efektywnie, smartfony są naszpikowane czujnikami. Podobnie jak nasze zmysły, te czujniki smartfonu zbierają informacje, a następnie smartfon działa zgodnie z tymi danymi.

Dzisiejsze flagowce z wyższej półki mają wiele czujników, które zwiększają ich funkcjonalność. Wspólną cechą tych urządzeń oraz ich odpowiedników z niższej i średniej półki są podstawowe czujniki. Te czujniki są fundamentalne dla działania każdego smartfona. Należą do nich: czujnik zbliżeniowy, czujnik światła otoczenia, GPS, akcelerometr i żyroskop.

Czujnik zbliżeniowy

Jeśli przyjrzysz się uważnie w pobliżu słuchawki, możesz zauważyć coś oprócz aparatu. Jest to albo lokalizacja czujnika zbliżeniowego, albo czujnika światła otoczenia. Jak sama nazwa wskazuje, czujnik zbliżeniowy określa, jak blisko znajduje się Twój smartfon w stosunku do obiektu, w tym Ciebie. Wykorzystuje on podczerwień (IR) lub detektory pojemnościowe. Wytwarza on wiązkę podczerwieni, która jest niewidoczna, a gdy trafi na obiekt, jest odbijana z powrotem i odbierana przez czujnik. Ten czujnik jest odpowiedzialny za wyłączanie ekranu, gdy odbierasz połączenie.

Ambient Light Sensor

Ten czujnik zbiera informacje na temat warunków oświetleniowych w Twoim smartfonie. Jeśli otoczenie jest jasne, ekran będzie jasny i na odwrót. Smartfony, które nie mają tego czujnika, nie będą automatycznie regulować jasności wyświetlacza. Flagowce z wyższej półki używają tego czujnika do dostrajania sposobu wyświetlania obrazów na ekranach.

Czujnik GPS

Jest to najbardziej znany czujnik; Dokładnie rzecz biorąc, jest to bardziej odbiornik. Odbiornik Globalnego Systemu Pozycjonowania (GPS) wykorzystuje satelity do dostarczania informacji o geolokalizacji i czasie. Odbiornik ten zazwyczaj łączy się z więcej niż trzema satelitami w celu uzyskania dokładnych informacji. Odbiornik GPS w naszych smartfonach działa również poprzez łączenie się z wieżami komórkowymi i WIFI. GPS jest najczęściej używany do celów nawigacji i lokalizacji. Aplikacje takie jak Mapy Google w dużej mierze polegają na nim; jest to obowiązkowa funkcja.

Akcelerometr

W przeciwieństwie do tego, co możesz myśleć, czujnik akcelerometru w smartfonach jest używany do celów orientacyjnych. Mierzy on przyspieszenie telefonu w stosunku do ziemskiej grawitacji; swobodny spadek. Jest on zaangażowany w kierunkowy ruch urządzenia. Składa się z mikroelektromechanicznego systemu, który mierzy przyspieszenie. Czujnik jest używany do określania, czy ekran ma być zorientowany w trybie pionowym czy poziomym. Inne aplikacje wykorzystują go do wykonywania poleceń, takich jak potrząsanie w celu odcięcia/zmiany muzyki lub nawet łączenia się z innymi urządzeniami. Akcelerometr może również współpracować z innymi czujnikami w większym celu, takimi jak magnetometr i żyroskop. Podczas pracy z żyroskopem zapewniona jest również orientacja boczna.

Żyroskop

Jak już wcześniej wspomniano, niektóre czujniki są lepsze, gdy tworzą zespół. Żyroskop jest również używany do orientacji, ale gdy w grę wchodzi prędkość. Jest on bardziej precyzyjny niż akcelerometr. W bardziej technicznych terminach, żyroskop mierzy kątową prędkość obrotową, podczas gdy akcelerometr jest używany do ruchów liniowych. Zarówno żyroskop, jak i akcelerometr wykorzystują 3-osiową płaszczyznę dla swojej skuteczności.

Więcej na: http://e-zegarki.info.pl