loader
Blog

Podział budżetu potrzebnego na zakup sprzętu hi-fi

Wielu autorów próbowało w literaturze internetowej i drukowanej stworzyć proste zasady, które zalecałyby określony sposób postępowania w kwestii podziału budżetu na sprzęt hi-fi. Oto kilka przykładów porad, z którymi mogliście się spotkać:

  • Okablowanie powinno stanowić 5-10% całkowitego kosztu systemu.
  • Źródło jest kluczowe dla ostatecznej jakości produktu i powinno być najdroższe.
  • Głośniki są najważniejszą częścią systemu i powinny stanowić co najmniej 50% całkowitego kosztu.
  • Wzmacniacz jest sercem systemu i powinien być najdroższym komponentem.

Chociaż możliwe jest stworzenie reguł podziału budżetu (o czym za chwilę), zdecydowanie odradzamy stosowanie stałych reguł procentowych. Reguły te mogą czasami prowadzić do znacznych strat i są często bezużyteczne, jak wynika z naszego doświadczenia.

Istota problemu podziału budżetu

Podział budżetu polega zasadniczo na optymalizacji osiągnięcia jakiegoś celu. Cele nabywców sprzętu audio mogą być bardzo różne. W pokoju o powierzchni 12m2 będzie inny dobór sprzętu niż w pokoju o powierzchni 40m2. Osoba, która pasjonuje się stereofonią, podejdzie do tematu inaczej niż ktoś, kogo bardziej interesuje niski bas. Ważne jest, aby odróżnić kogoś, kto chce wydać 1500$ na system audio od kogoś, kto dysponuje budżetem 10 000$ lub 50 000$. Różne formaty są używane do gromadzenia i strumieniowania nagrań. Na funkcjonalność systemu wpływa wiele czynników, takich jak ilość i długość kabli, parametry techniczne czy możliwości funkcjonalne. Każdy użytkownik będzie musiał ustalić priorytety zgodnie z własnymi potrzebami. Inny będzie też podział budżetu.

Weźmy pod uwagę wszystkie elementy

Ten artykuł nie jest przeznaczony dla audiofilów. Zaczniemy od omówienia miejsca odsłuchu. Do całkowitego kosztu całego systemu audio należy doliczyć wszelkie inwestycje, które poprawią jego akustykę. To nie jest rada dla hobbystów, którzy są skłonni do poświęceń. Chodzi o elementarną ekonomię. Nawet jeśli wydasz dużo na sprzęt, zła akustyka może zrujnować jakość dźwięku. Nie trzeba instalować skomplikowanych systemów, aby zapewnić sobie względnie dobre warunki akustyczne. Najlepsze meble, zasłony i dywany pozwolą osiągnąć minimum przyzwoitości akustycznej. Jeśli akustyka w pomieszczeniu nie spełnia standardów, należy zaplanować budżet na wystrój/meble i sprzęt audio.

Jesteśmy elastyczni w kwestii budżetu

Nie należy zbyt rygorystycznie trzymać się wyznaczonego budżetu. Eksperymenty pokazały, że podobne rezultaty można często osiągnąć na różne sposoby. Wzmacniacz za 2000 zł może być połączony z odtwarzaczem za 1000 zł, aby uzyskać taką samą jakość, jak para wzmacniaczy za 1000 zł i odtwarzacz za 2 00 000 zł. Albo jedno i drugie za 1500 zł. Czasami lansowane hierarchie ważności urządzeń elektronicznych nie nadają się do ścisłego stosowania. Przykłady, które mają potwierdzić te z góry przyjęte wyobrażenia, ograniczają się do wybranych przypadków.

Sprawdź również: Dlaczego warto wybrać sprzęt marki Accuphase?

głośnik

Tanie systemy hi-fi: Proporcje

Środowisko techniczne i ekonomiczne jest tak złożone, że ceny najbardziej podstawowych urządzeń, które można uznać za poważne hi-fi, są niemal identyczne. Podstawowy gramofon, odtwarzacz lub wzmacniacz, a także para kolumn, mogą kosztować kilkaset złotych. Budżet na niedrogie hi-fi będzie podzielony w miarę równomiernie, ze względu na konieczność. Do okablowania najlepiej kupować najprostsze, najtańsze modele od renomowanych producentów.

Wzmacniacze i głośniki będą kosztować więcej w droższych systemach.

Różne typy sprzętu mają różny poziom jakości. Jest to złożony temat, który omówimy w innym artykule (link). Jednak średnie statystyczne mogą nam pomóc w znalezieniu prawidłowości.

Najważniejszą obserwacją jest fakt, że kolumny mają wyższy stosunek ceny do jakości niż źródła i wzmacniacze. Zazwyczaj dobrym pomysłem jest zwiększanie kosztu kolumn w miarę wzrostu budżetu. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli pomieszczenie jest duże. Im bardziej zależy nam na dużej głośności i odtwarzaniu niskiego basu, tym bardziej będzie to istotne. Ważne jest, aby rozważyć techniczne aspekty zwiększenia budżetu na głośniki, które są używane w dużych pomieszczeniach. Możemy zmniejszyć zapotrzebowanie na moc wzmacniacza, kupując większe, bardziej wydajne kolumny (link do artykułu o zależności między pasmem przenoszenia, wydajnością i głośnością). Z kolei na wzmacniacz będziemy mogli wydać mniej pieniędzy.

Trudność wysterowania kolumn będzie miała wpływ na wymagania wobec wzmacniacza. Jeśli jednak spojrzymy na wartości średnie, to lepiej, żeby wzmacniacz był droższy niż jego źródło. Budżet na wzmacniacz powinien być zwiększony, jeśli pomieszczenie jest większe, głośniejsze i wymaga większej mocy.

Istnieją granice twojej elastyczności

To są ogólne zasady. Zasugerowaliśmy hierarchię głośników, wzmacniaczy i źródeł dźwięku. Zasugerowaliśmy również elastyczność w sposobie podziału budżetu. Trudno jest zignorować kwestię tego, gdzie elastyczność jest ograniczona i jak sztywna jest hierarchia.

Elastyczność jest duża, a hierarchia niekoniecznie sztywna. Choć sprzęt elektroniczny może się różnić ceną (w obie strony), to duża różnica prawie zawsze będzie nieoptymalna. Głośniki mogą być droższe od elektronicznych gadżetów, ale jest to zupełnie normalne i może się zdarzyć nawet w bardzo zoptymalizowanych systemach. Jeśli głośniki są droższe niż elektronika, to najlepiej unikać takiej kombinacji. Jeśli kolumny są nieznacznie droższe od źródła lub wzmacniacza (różnica kilkudziesięciu procent), można to uznać za akceptowalne.

Jaki jest koszt kabli?

Ten artykuł nie jest przeznaczony dla audiofilów mających zdecydowane poglądy na temat priorytetów systemu hi-fi. Uważamy, że niektórzy audiofile wydają za dużo na kable i chętnie polecimy innym, aby nie wydawali za dużo. Do niedrogiego systemu hi-fi, polecamy podstawowe modele kabli renomowanych firm. Droższe kable najlepiej wypożyczyć, aby można było dokonać ulepszeń w elektronice i głośnikach systemu. Nie warto kierować się zaleceniami innych osób, co do ceny kabli do danego systemu. Należy samemu zdecydować, czy koszt wymiany kabli jest tego wart.

Postrzeganie przez słuchacza elementów systemu i ich synergii

Czasami warto zaakceptować różnice w cenie i jakości komponentów systemu, jeśli oferują one inne korzyści. Po pierwsze, dążymy do dopasowania brzmienia konkretnych urządzeń do gustów ich posiadaczy. Druga istotna okoliczność nosi nazwę synergii. Synergia to korzystne dopasowanie cech urządzeń w taki sposób, aby dobrze ze sobą współpracowały. Nawet jeśli urządzenia są w różnych cenach, to i tak można osiągnąć synergię i dopasowanie gustów. Takich modeli warto szukać. Nie warto niszczyć dobrze zharmonizowanej kolekcji, aby osiągnąć równowagę jakościową.

Podsumowanie

Jak widać, trudno jest ustalić uniwersalny sposób podziału budżetu w sprzęcie hi-fi. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne w praktyce. Mamy też nadzieję, że nie będziecie się już martwić, czy Wasz budżet na sprzęt hi-fi został źle podzielony.