loader
 • Strona główna
 • Blog
 • Najważniejsze powody, dla których pilarki łańcuchowe zostały wynalezione
Blog

Najważniejsze powody, dla których pilarki łańcuchowe zostały wynalezione

- Dlaczego wynaleziono piły łańcuchowe - Dlaczego wynaleziono piły łańcuchowe?

Na każdą wzmiankę o pile łańcuchowej przychodzi na myśl cięcie drewna. Obecnie pilarki łańcuchowe są używane do cięcia drewna, tak że nie wiadomo, dlaczego je wynaleziono.

Czy chcesz się dowiedzieć, dlaczego wynaleziono piłę łańcuchową i czy pierwotnie była ona przeznaczona do cięcia drewna? W takim razie przeczytaj ten wpis, aby odkryć szokującą prawdę na ten temat.

Czym są piły łańcuchowe?

Piła łańcuchowa to przenośna piła zasilana benzyną, elektrycznie lub akumulatorowo, która tnie za pomocą zestawu zębów. Stosuje się ją w takich pracach jak ścinanie drzew, okrzesywanie, okrzesywanie, przycinanie, pozyskiwanie drewna opałowego itp.

Piła łańcuchowa to lekka, ręczna piła mechaniczna używana głównie do cięcia drewna. Służy do ścinania drzew lub cięcia kłód na długość, którą można następnie rozłupać za pomocą siekiery rozłupującej na drewno opałowe.

READ ALSO:

 • Jak długo antybiotyki pozostają w organizmie?
 • Palma sercowa - wartości odżywcze
 • Zalety i wady fast foodów
 • Najlepsze olejki eteryczne na stwardnienie zanikowe boczne

Dlaczego wynaleziono piłę łańcuchową?

Piła łańcuchowa została wynaleziona w celu bezpiecznego, tak bezpiecznego, przenoszenia dzieci na świat. Przed powszechnym zastosowaniem cesarskiego cięcia wszystkie dzieci musiały przechodzić przez kanał rodny.

Jednak jak wiadomo, dzieci mogą mieć tam przeszkody, jeśli są ułożone w pozycji miednicowej lub są zbyt duże.

Kiedy dzieci nie mogły się tam zmieścić lub utknęły w miednicy, usuwano fragmenty kości i chrząstek, aby stworzyć więcej miejsca dla dziecka. Pierwotnie zabieg ten, znany jako "symfizjotomia", wykonywano przy użyciu małego noża i piły do usuwania kości.

Co gorsza, wszystko to było wykonywane bez znieczulenia u kobiety w trakcie porodu. Trwało to długo, było nieuporządkowane i oczywiście bolesne.

Jednak w latach 80. XVII wieku dwaj lekarze, John Aitken i James Jeffray, chcąc ułatwić i skrócić czas usuwania kości miednicy, wynaleźli piłę łańcuchową.

Jak wyglądała piła łańcuchowa?

Nie musisz się przejmować dzisiejszymi rozmiarami pił łańcuchowych, oryginał był znacznie mniejszy. Wyglądała jak współczesny nóż kuchenny z małymi ząbkami na łańcuchu, który zwijał się w owalny kształt.

Narzędzie okazało się sukcesem i było używane przez większą część XIX wieku. Używano go nawet do innych zabiegów cięcia kości i amputacji podczas operacji, dopóki postęp medycyny nie sprawił, że został wycofany z użycia.

Później przekształcił się w narzędzie do rąbania drewna, gdy ludzie zdali sobie sprawę, jak szybko i łatwo można nim ciąć wszystko. Piła stawała się coraz większa i potężniejsza, aż w końcu stała się brutalnym urządzeniem, jakie znamy dzisiaj.

Piła łańcuchowa była również wykorzystywana do innych procedur medycznych, takich jak

 • usuwanie chorych kości
 • wycinanie zainfekowanego mięsa
 • amputacja kończyn

Kto wynalazł piłę łańcuchową?

To groźnie wyglądające narzędzie do rodzenia dzieci zostało wynalezione w Szkocji przez lekarzy Johna Aitkena i Jamesa Jeffraya. To właśnie tym dwóm szkockim chirurgom przypisuje się wynalezienie piły łańcuchowej w latach osiemdziesiątych XVII wieku.

John Aitken był chirurgiem w Królewskim Szpitalu w Edynburgu i uniwersyteckim wykładowcą medycyny. Wiadomo, że wprowadził kilka praktycznych usprawnień w chirurgii, w tym opracował piłę łańcuchową.

Dr Jeffray studiował na Uniwersytecie w Glasgow i Edynburgu i był znany z przeprowadzania sekcji zwłok osób straconych za morderstwa.

Od 1790 r. Jeffray prowadził dwie katedry anatomii i botaniki na Uniwersytecie w Glasgow, a w 1800 r. został prorektorem uczelni. Został pochowany na północnym zboczu Glasgow Necropolis.

Co to jest symfizjotomia?

Piła łańcuchowa była używana przez lekarzy podczas symfizjotomii. Był to zabieg wykonywany u kobiet w ciąży podczas porodu, zamiast współczesnego cesarskiego cięcia.

Symfizjotomia polega na przecięciu chrząstki i więzadeł w stawie miednicowym, aby go poszerzyć i umożliwić poród bez przeszkód. W przypadku kobiet istniało duże ryzyko infekcji, bólu, uszkodzenia pęcherza moczowego, a nawet długotrwałych trudności z chodzeniem.

Zabieg ten był powszechnie stosowany w leczeniu niedrożności porodu od 1597 roku, ale stał się rzadszy pod koniec XX wieku, kiedy to dzięki poprawie techniki i higieny zmniejszyło się ryzyko śmierci matki w wyniku cesarskiego cięcia.

Symfizjotomii nie wykonuje się już obecnie, ale czasami w krajach "trzeciego świata", gdzie sala operacyjna do cesarskiego cięcia jest niedostępna.

Jednak wiele osób, które poddały się temu zabiegowi, określiło go jako "rzeźnię". Praktyka, która sprawiła, że po porodzie nie mogły chodzić, i która pociągnęła za sobą inne konsekwencje na całe życie, zbrutalizowała wiele kobiet.

Problemy, które sprawiły, że piła łańcuchowa stała się przydatna w porodzie:

 • Poród bezmózgowy - kiedy dziecko wychodzi najpierw na nogi
 • Utknięcie barków - pozycja niebezpieczna zarówno dla matki, jak i dziecka
 • Główka dziecka nie przechodzi przez kanał rodny - może się tak zdarzyć z różnych powodów

Początkowo zabieg był wykonywany bez znieczulenia i mógł obejmować łamanie kości. Wraz z wprowadzeniem znieczulenia zabieg ten zaczęto stosować częściej.

Na szczęście dziś zamiast piły łańcuchowej w porodzie stosuje się cesarskie cięcie.

Zamiast prób poszerzania miednicy wykonuje się stosunkowo mniejsze i mniej inwazyjne nacięcie brzucha, aby wydobyć dziecko.

Kiedy przestano używać pił łańcuchowych do porodu?

Na Zachodzie piła łańcuchowa była używana do porodu do końca XIX wieku, choć już w latach siedemnastych została udoskonalona.

Mówi się, że w niektórych rejonach świata jest ona nadal czasami stosowana, gdy cesarskie cięcie nie jest możliwe, choć piła Gigli w większości przypadków wyparła stosowanie oryginalnej pilarki medycznej.

Zarówno piła łańcuchowa, jak i piła Gigli były również używane do amputacji kończyn, a także obumarłych części ciała i kości, ale ich pierwotnym przeznaczeniem była pomoc kobietom mającym problemy z urodzeniem dziecka.

READ ALSO:

 • Darmowa klinika stomatologiczna w pobliżu mnie
 • Serca palmowe - wartości odżywcze
 • Zalety i wady fast foodów
 • Bezpłatna klinika stomatologiczna w pobliżu mnie

Najczęściej zadawane pytania dotyczące wynalezienia pił łańcuchowych

Dlaczego wynaleziono piły łańcuchowe?

Przed cesarskim cięciem, jeśli dziecko było zbyt duże, aby przejść przez kanał rodny, usuwano część miednicy.

Początkowo zabieg ten wykonywano za pomocą małego noża, co było bardzo nieuporządkowane i bolesne.

W 1780 r. dwaj lekarze wynaleźli piłę łańcuchową, dzięki której usuwanie było łatwiejsze i mniej czasochłonne.

Czy dziś nadal używa się pił łańcuchowych do porodu?

Dziś zamiast piły łańcuchowej przy porodzie stosuje się cesarskie cięcie.

Ponieważ wiele osób, które poddały się temu zabiegowi, określało go jako rzeźnię. Praktyka, która sprawiała, że po porodzie nie mogły one chodzić, a także niosła ze sobą inne konsekwencje na całe życie, zbrutalizowała wiele kobiet.

Czy piły łańcuchowe do porodu są tak duże, jak współczesne piły łańcuchowe?

Nie. W rzeczywistości oryginał był znacznie mniejszy. Wyglądał jak współczesny nóż kuchenny z małymi ząbkami na łańcuszku, który zwijał się w owal.

Mamy nadzieję, że ten artykuł był wystarczająco pomocny i pouczający. Jeśli tak, prosimy o pozostawienie komentarza. A może powinieneś podzielić się tą wiedzą z ludźmi, aby pomóc im odkryć tę prawdę.

Podziel się tym:

 • Twitter
 • Facebook

Lubię to:

Lubię to Loading... Tagi:piła łańcuchowa poród snopes, oryginalne zastosowanie piły łańcuchowej zdjęcia, symphysiotomy piła łańcuchowa, czy piła łańcuchowa została wynaleziona, aby pomóc przy porodzie, jak wyglądała pierwsza piła łańcuchowa, kiedy wynaleziono piłę łańcuchową zasilaną gazem, dlaczego piła łańcuchowa została wynaleziona do porodu youtube, dlaczego wynaleziono piłę łańcuchową graham